LogAlarm

Stamper LogAlarm sisteminin noteridir. Sisteminize giren bütün loglar, Clerk'e uğradıktan sonra bir kopyası da Stamper'a gönderilir. Stamper gelen loglarınızı kaynak bazlı ayırarak, ham haliyle depolar, belirlediğiniz aralıklarla Tübitak KamuSM zaman damgası ile damgalar, sıkıştırır, şifreler ve arşivler. Kısacası Stamper, loglarınızın sisteme giriş tarihini tesciller ve değişmezliğini kanıtlar

Sıkça Sorulan Sorular

Birinci sorunun cevabı basit: Çünkü güvenli ve geçerli...


Zaman damgası sisteminize giren bir logun belirli bir tarihteki değişmezliğini doğrulamak için kullanılır. Bu nedenle zaman damgası işlemi yapılan TSA sunucularının doğru tarih/saate sahip olması çok önemlidir. Tübitak'ın bu konuda resmi bir otorite olması sayesinde, özellikle adli konularda zaman damgası doğrulama işlemi için ek bir kontrol gerekmez. Zira damgalama da doğrulama da doğrudan Tübitak sunucuları tarafından gerçekleştirilir. Kendi sunucularınız üzerinden damgalama yaptığınızda ise ilgili makamlar sizen, doğrulamanın yanısıra, sizden sunucunuzun tarih/saatinin geçerli bir NTP sunucusyla, GPS saatiyle ya da bir atomik saatle senkron olduğunu belgelemenizi talep edebilirler.


İkinci sorunun cevabı ise, Evet yapabilirsiniz...


Bütün bu ihtimallere rağmen, kendi sertifikalarınızla damgalama yapmak isterseniz, stamperı bu şekilde konfigüre edebilir, zaman damgası konusunu kendi içinizde de çözebilirsiniz.

Stamper gelen loglarınız düz metin (plain-text) olarak depolar. Elbette bu depolama şekli ile büyük boyutlu dosyalar oluşacaktır. Ancak, damgalama sıklığınızı disk boyutunuza göre ayarlayabilir, dosyaları daha küçük parçalar halinde tutabilirsiniz. Bu sayede boş disk alanınız sizin için sorun olmaktan çıkacaktır. Zira Stamper'ın sıkıştırma algoritması, dosyalarınızı 1/10 ile 1/40 arasında değişen oranlarda sıkıştıracaktır.

Stamper'ın bütün özellikleri konfigüre edilebilir yapıdadır. Bu ayarları değiştirerek, damgalama işlemi sonunda dosyanın bir FTP ve NFS gibi bir ağ depolama yoluna ya da dahili/harici bir diske gönderilmesini sağlayabilirsiniz.